Servis okien

Údržba okna

Na to, aby ste svojim oknám predĺžili životnosť je potrebné im z času na čas venovať pozornosť v podobe údržby. Na kovaní je priamo od výroby nanesená vrstva maziva, ktorá sa používaním vytráca. Väčšina kovaní obsahuje znázornenú ikonu olejničky, kde nájdete inštrukciu od výrobcu s informáciou o nutnosti premazania kovania v ročnom intervale. Nemenej dôležité je potrebné venovať pozornosť ja tesneniu okna a to pomocou mazania silikónovým olejom.

Nastavenie krídla

Každé okno je denne zaťažené vplyvmi počasia (vietor, slnečné žiarenie, teplotné zmeny, dážď, tektonické pohyby budovy a podobne) a jeho samotnou váhou (váha skla). Tieto faktory majú priamy vplyv na už spomínané opotrebovanie. Výsledkom opotrebenia je nekomfortné otváranie a zatváranie (zadŕhavanie). Ide o bežný problém u každého typu okien. Tieto problémy sa dajú eliminovať nastavením kovania, ktoré má možnosť pohybovať s krídlom vo všetkých smeroch.

Oprava žalúzií

Šetríte svoje financie a zvážte možnosť renovácie Vašich žalúzii. Často Vás oprava v porovnaní s kúpou nových a ich následnou montážou vyjde mnohonásobne lacnejšie. Neváhajte sa na nás obrátiť.

Orosovanie krídiel

Čo spôsobuje orosovanie krídiel okna? Ide o jednoduchý fyzikálny proces (kondenzácia), kt. vzniká pri strete teplého a vlhkého vzduchu s chladnejším povrchom. 

Aké sú príčiny?
1. Ak sa okenné skla rosia z vonkajšej strany, znamená to, že Vaše okná perfektne izolujú  a nejde o chybu ale bežný fyzikálny ja vzniknutý počasím.

2. Ak spozorujete rosenie medzi sklami, znamená to, že medzi ne preniká vzduch, čo je dôvod na okamžitú reklamáciu. Pravdepodobne ide o konštrukčnú chybu (samozrejme, ak ste okno nepoškodili sami).

3. Rosí sa Vám rám alebo rosenie badáte vo funkčnej škáre, či na vnútornej strane? Môže to mať niekoľko príčin. Rosenie rámu môže byť spôsobené nesprávne realizovaným napojením okna na ostenie, kde chýba tepelná izolácia a tvoria sa tepelné mosty. Rám sa tak ochladzuje privádzaným studeným vzduchom zvonku a teplý vzduch vo vnútri miestnosti na ňom kondenzuje. Ďalším dôvodom môže byť aj nesprávne vetranie. Orosovanie je závažný problém, pretože ak by kondenzát vo vnútri rámu zamrzol ľahko dôjde k poškodniu tesnenia okna.

4. S rosením skiel na vnútornej strane sa stretávate najčastejšie. Často ho bádať pri rekonštrukciách, ale aj novostavbách, aj keď pri oknách najnovších noriem, by ku kondenzácii dochádzať nemalo. Vyriešite to dodržiavaním zásad správneho vetrania a premyslením užívania vnútornéh priestoru.

Údržba a výmena kovania

V čase obhliadky zistíme aktuálny stav kovania. V závislosti od rozsahu poškodenia Vám odporučíme výmenu pokazených dielov alebo celej sady kovania. Je možné upraviť spôsob otvárania okna napr. napr. z otváravého na otváravo-sklopné, prípadne vymeniť staré kovanie za bezpečnostné alebo pridať ďalšie uzatváracie body, ktoré zlepšia privretie krídla k rámu. Čo sa údržby kovania týka,  odporúčame čistenie prachu a mazanie mazacím olejom v ročnom intervale.

Údržba a výmena tesnenia

Ako sme spomínali na začiatku, je potrebné aspoň raz za rok natrieť tesnenie silikónovou tyčinkou. Tá zabezpečí pružnosť a vláčnosť.

Pozor na šmejdov na servis okien!

Ak niekto klope na vaše dvere a predstaví sa že je z Kromstavu , zaručene nehovorí pravdu !!! Kromstav takéto obhliadky bez vašej požiadavky nevykonáva !!! Cenová tvorba týchto podvodníkov je jednoduchá : 80,- € za krídlo bez výmeny tesnenia !!! 

Je to prehnaná cena !!! Cena od našej firmy je 8,- €/ks za servis krídla (vyčistenie kovania, namazanie kovania, namazanie pántov, nastavenie osi krídla, nastavenie prítlakov a prečistenie odvodňovacích kanálikov ). 

Cena impregnácie tesnenia s „nanosilikónom plus“ je 2,- €/bm. Cena výmeny tesnení aj s materiálom (tesnenie) je do 4,- / bm.

S pozdravom Roland Dacho – KROMSTAV.